A gyümölcsök és élettársaik, a vitaminok

Most, hogy a pasik kimentek beszéljünk a ..... na jó, nem a hüvelygombáról, inkább a vitaminokról. És a pasiknak nem is kell kimenniük, hiszen akármilyen kemények is, a vitaminokra nekik is szükségük van. Mert megfelelő vitamin ellátás nélkül a kertásás sem megy úgy vagy a szög beverése a falba. Szerencsére, az utca emberének erről is majdnem tudományos tényeken alapuló meggyőződése van.

- Képzeld, az egyik ismerősöm mesélte, hogy a vitaminok 3 nap után elillannak a gyümölcsökből. Ez igaz? Nem ugye? Vagy igen?

- Persze... úgy van, hogy amikor leveszed a polcról, akkor még nincs gond, de amint lehúzzák a kártyád vagy átadod a kápét, ezt érzékeli egy beépített chip, és aktiválódik. Na, onnantól kezdve indul a 72 óra, ami ha lejár akkor a vitamin szint 0 lesz, és marad neked egy színes valami. Szerencsére az íze jobb esetben nem lesz más. - mégis mit mondhattam volna erre.

A következőkben tehát tisztázzunk néhány dolgot a gyümölcs-zöldség-vitamin szerelmi háromszögről. Ezek többnyire esszenciálisak, ami annyit jelent, hogy a szervezet nem tudja őket előállítani, ergo a táplálékkal kell őket bevinni. Talán a biosz órákról még olyasmi is rémlik, hogy van ami zsírban oldódik, és van, ami vízben. Vagyis van, amiből képződhetnek raktárak a szervezetben, és van, ami a folyadékkal kiürül. 

A napi szükséglet témaköre egy vitatott dolog, sok tényezőtől függ, pl. életkor, fizikai aktivitás, stb., annyi viszont biztos, hogy ha túl sokat viszünk be huzamosabb ideig, az káros hatásokat von maga után, ugyanez a helyzet a túl kevés bevitellel is. Mint az élet sok területén, itt is a középút lenne a legjobb. (Viszont úgy gondolom, hogy ha ezeket az anyagokat főként zöldségekből, gyümölcsökből viszi be egy átlag ember, akkor nem igazán lehet problémája.) Az egyes vitaminok szükséglete is eltérő, van ami grammnyi, van ami azonban csak mg-nyi mennyiségben szükséges.

Az azonban tényleg nem véletlen, hogy ezeket az élelmiszereket általában minél kisebb kezelés alkalmazása mellett ajánlják fogyasztásra, ha lehet, akkor nyersen, alaposan megmosva, ugyanis ezek a vegyületek meglehetősen hőérzékenyek, vagyis ennek hatására könnyen bomlanak. Ez annyit jelent, hogy a párolt brokkoli jó eséllyel nagyobb vitamin tartalommal fog rendelkezni, mint a rakott brokkoli vagy a főtt társa, de még így is kevesebb lesz benne a vitamin, mint a nyers testvérében. Ilyen ez. Valamit, valamiért, kompromisszumot kell hát kötni. Van, amit csak elrágcsál nyersen is az ember, pl. a karalábét vagy a répát, de azért megnézném, mennyien ennék meg minden előkészület nélkül a krumplit vagy a karfiolt. És a többség még itt is úgy gondolja, hogy a répa a húslevesben csak jobb, mint "magában". (Meg tudom érteni, igaza van, már gyűlik a nyál a számban, ahogy anyukám húslevesére gondolok.)

Mint már fentebb említettem, ezek érzékeny vegyületek, azonban nemcsak a hőre, ugyanis a levegő hatására oxidálódnak, így a vágás, hámozás is csökkentő tényező. Meghatározó még ezenkívül az érés folyamata, mert eközben is eltolódnak egyes hatóanyagok arányai, a további feldolgozás során pedig a hőkezelést emelném ki, különösen érzékeny erre a C-vitamin, ami drasztikus mértékben képes csökkenni. Szóval, ha lehet, a paprikát tényleg nyersen fogyasszuk, ne paradicsomos töltött paprikaként. 

Összességében tehát nem kell félni attól, hogy a zöldség vagy gyümölcs vitamintartalma horrorisztikus szinten lecsökkenne, pláne, hogy nullára redukálódna, akár 72 óra elteltével, akár 1 hét után, arra azonban figyeljünk oda, hogy ezeket alaposan mossuk meg a fogyasztás előtt (egyrészt előfordulhatnak rajta bizonyos maradványok, másrészt vannak emberek, akik minden darabot rendesen végigtapogatnak, mielőtt rátalálnak az igazira...ismerős jelenet ez a piacról, nem igaz?). Ha lehet, részesítsük előnyben a párolást, a sütéssel-főzéssel szemben, és almát se almás pite formájában fogyasszuk minden esetben. De nem akarok minden rossz és élvezet elrontója lenni, egyszerűen arról van szó, hogy a szilvás buktán kívül is együnk gyümölcsöt, és ne zárkózzunk el az új konyhai technikáktól. 

Anyukám egyik bölcsessége szerint pedig: "Minden nap egy alma, az orvost távol tartja." :) Szóval zöldség, gyümölcs rágcsálásra fel!