Élelmiszerbiztonság otthon, mit tehetünk a saját védelmünk érdekében??? /1. rész
Itt a nyár, különösképpen figyelj oda erre a néhány alapvető dologra ;) (Ki akar a strandszezonban gyomorrontást, ugye?)
Mielőtt bárki megijedne a cím láttán, hogy ez valami borzasztóan komoly, és unalmas téma lesz...nem lesz az. Csak néhány alap dolgot szeretnék ismertetni ezúttal, aminek segítségével elkerülhetjük a különböző élelmiszerek okozta fertőzéseket, betegségeket otthon. Mert akár hiszitek, akár nem, ti is sokat tehettek ezügyben, néhány apróság betartásával :)
Tehát következzen az erre vonatkozó otthoni 10 parancsolat:
1. Jó minőségű alapanyagokat használjatok fel, vagyis lehetőleg ne az agyonkezelt zöldségeket, gyümölcsöket válasszátok. Itt a nyár, nagyon sok piaci kofa várja, hogy odabattyogj hozzá, és válogass a szebbnél szebb kipakolt áruja közül! Persze, nem mindig pozitív élmény a sok 'gurulós tankkal' battyogó nyugdíjas között araszolni a sorok között, de nekem például mindig jó érzés, amikor hazaérve elpakolom a sok szép, friss, ropogós 'zsákmányt'. Pláne amikor a másnap reggel kómásan egy nagy adag gyümölcsös vitaminbombával tudom indítani a napot. Egyébként tapasztalat: a hipermarket polcáról vett epernél 100-szor jobb íze volt annak, amit egy idős de annál mosolygósabb nénitől szereztem be...ha nem hiszed, próbáld ki te is!!! :) (Bár most már inkább a cseresznye- meggy szezon tombol.)
2. Az ételeidet alaposan süsd és főzd meg! Mondjuk húsoknál ez alap, mivel senki nem rajong túlzottan az olyan pörköltért, amiben rágós, vagy félig nyers cafatok vannak. A megfelelő hőkezelésre azért van szükség, mert a bacik, amik felületen vannak, ezt nem bírják és elpusztulnak. (Micsoda szerencse a pocakodra nézve.)
3. A készételeket lehetőleg gyorsan fogyaszd el. Persze, nem arról van szó, hogy a kondér pacal pörköltet egy étkezés alkalmávál told be, mert így tuti, ami biztos nem lesz baja. De mondjuk az a túrós csusza, ami egy hete áll a hűtőben....inkább ne edd meg, arra hivatkozva, hogy még nem mozog...
4. Az élelmiszereket, ételeket megfelelő hőmérsékleten tárold. A gyümölcsnek, zöldségnek jó a hűtőben, hidd el, tovább marad eltartható, mivel ez is lassítja a romlás folyamatát. Az elkészült ételeket pedig szintén jobb, ha bepakolod a hűtőbe....méghozzá időben. Ez azt jelenti, hogy ha este készítesz tejbegrízt, kint hagyod egy éjszakára, a biztos kihűlés érdekében, akkor egyrészt reggelre garantáltan elég hideg lesz, másrészt az is tuti, hogy a benne partizó bacik is szép számban lesznek jelen. Így az elkészült kajáidat legjobb ha max. 2 órára hagyod kint (lehetőleg lefedve), aztán irány a konyha mesterségesen hűtött része. Így az esti tejbegrízed reggeliként nem okoz a nap további részére nézve kellemetlen pillanatokat.
5. A hűtőből kivett maradékot melegítsd fel újra. Erre tökéletes a mikro (állat egy találmány, egyszer erről is írok egy bejegyzést, miért hülyeség, ahogy van az a 'tanulmány', miszerint a szegény növények kidöglenek, ha mikros vizet löttyintesz rájuk), hiszen gyors megoldás, és amit főzöl, azt alapvetően melegen szereted elfogyasztani. Másrészt szintén a baci, kórokozó kérdés miatt fontos ennek a pontnak a betartása. (Igen, a mikrohullámok pusztítják a bacikat....én mondtam, hogy király vívmány.)
Egyelőre ennyi, pár nap és hozom a következő 5 pontot ;) Addig is, memorizáld ezeket, a saját érdekedben, hiszen a bikiniszezonban.....fokozottan nem menő az ételfertőzés!